Aktualności

Sztuczna inteligencja wkracza do polskiej edukacji!

W październiku tego roku, wystartowała platforma YouSchool, która jest pionierskim rozwiązaniem edukacyjnym oferującym nauczanie na poziomie szkoły podstawowej. Równocześnie, ze startem swojej podstawowej działalności, platforma YouSchool, podpisała list intencyjny z potentatem rynku AI – firmą Synersie by wspólnie rozwijać zastosowanie AI w systemie edukacji.

Polska edukacja stanęła przed koniecznością systemowych zmian wynikających zarówno z postępu cywilizacyjnego jak również oczekiwań uczniów i ich rodziców - czego potężnym katalizatorem była pandemia COVID-19 w ostatnich dwóch latach. Konieczność przechodzenia całego systemu w tryb nauki zdalnej pokazał, że istnieją już techniczne możliwości, by przełamać dotychczasowy schemat nauki wyłącznie w szkole rozumianej jako miejscu.

Z drugiej strony, dobitnie uświadomiło to edukatorom z całej Polski, że z możliwości tych trzeba umiejętnie korzystać. Np.: poprzez zebranie odpowiednich narzędzi takich jak systemy do video konferencji, jak również aplikacje i inne multimedialne metody przekazywania wiedzy. Ostatecznie, wiedza staje się takim samym contentem jak współczesna rozrywka – dlatego wymaga umiejętnego przekazywania.

Pierwszym krokiem wynikającym z tych doświadczeń jest uruchomienie platformy YouSchool. Wyróżnikiem tego projektu jest wysoki poziom merytoryczny i różnorodna forma przekazania wiedzy. Platforma ta, powstała we współpracy z cenionymi twórcami i nauczycielami z całej Polski a za weryfikację ich umiejętności odpowiada Edison Primary School.

Drugim krokiem, będzie rozwój i zastosowanie AI w edukacji. Ilość potencjalnych zastosowań wydaje się na ten moment praktycznie nieograniczona. Jednak nadrzędnym celem współpracy YouSchool i Synerise jest wykorzystanie całego potencjału AI we wsparciu młodzieży w nauce – by ostatecznie przygotować ich do współkreowania cyfrowego świata XXI wieku.

YouSchool – to platforma edukacyjna będąca efektem współpracy EduTech Found i EDisON. Celem platformy jest oferowanie uczniom we współpracy z EdisOn Primary School edukacji na poziomie szkoły podstawowej w formie nauczania domowego. Twórcami koncepcji na której oparta jest platforma YouSchool są Agnieszka Olszewska, dr hab Filip Elżanowski i Wojciech Dąbrowski. Opiekunem dydaktycznym całego projektu jest dr Tomasz Tokarz, który nadzoruje wszystkie kwestie z doborem contentu i procesem dydaktycznym. Konsultantem naukowym jest prof. Marlena Plebańska ekspert w zakresie kształcenia na odległość oraz wykorzystania nowych mediów w edukacji, jeden z prekursorów polskiej e-edukacji.

Synerise to spółka deep-tech założona w 2013 roku w Krakowie, która posiada swoje oddziały w Warszawie, w San Francisco oraz w Dubaju. Firma dostarcza zaawansowanych i autorskich rozwiązań technologicznych z zakresu sztucznej inteligencji i big data na ponad 30 rynkach przetwarzając rocznie ponad 150 mld transakcji.

Praca naukowa, badawcza Synerise jest doceniania przez osobistości sceny high tech na świecie oraz w konkursach krajowych i globalnych. Synerise wraz z międzynarodowymi potentatami rynku takimi, jak Baidu oraz DeepMind znalazł się wśród zwycięzców KDD Cup 2021 hostowany m.in przez Uniwersytet Stanforda w USA.

Spółka zdobywała również nagrody w dziedzinie sztucznej inteligencji w zawodach: Booking.com Data Challenge oraz Rakuten Data Challenge. Ostatnim sukcesem zespołu Synerise jest zdobycie 2. miejsca w prestiżowym konkursie RecSys Data Challenge organizowanym przez Twitter, gdzie inżynierowie z Synerise musieli przeanalizować zbiór danych zawierający 1 mld tweetów wybranych przez firmę Twitter w kilkudziesięciu różnych językach (m.in. japońskim, tajskim).

Więcej

Edison Primary School, EduTech Fund i zarząd Dzielnicy Wilanów prezentują na konferencji prasowej prestiżowy certyfikat Apple Distinguished School.

W dniu 17 stycznia 2022 r. w Urzędzie Dzielnicy Wilanów odbyła się konferencja prasowa, na której dyrekcja szkoły - Pani Dyrektor Agnieszka Olszewska oraz Pan Christopher Mazur, a także członek zarządu szkoły oraz prezes EduTech Fund Pan Wojciech Dąbrowski zaprezentowali wraz z zarządem Dzielnicy Wilanów certyfikat Apple Distinguished School, jakim została wyróżniona szkoła.

Certyfikat jest przyznawany placówkom szkolnym na całym świecie, które uznane są za najbardziej innowacyjne ośrodki edukacji. Szkoły Apple Distinguished School w praktyce realizują promowaną przez Apple wizję nauczania z pomocą technologii.

Polsko-Angielska Szkoła Podstawowa Edison jest pierwszą szkołą na Mazowszu z takim certyfikatem i znalazła się w gronie 530 najbardziej innowacyjnych szkół na świecie, które wdrażają programy i projekty z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi cyfrowych.

EduTech Fund zainwestuje w tworzone na zamówienie moduły szkolne, stanowiące efektywną kosztowo alternatywę dla szkół stacjonarnych, w ramach nowej inicjatywy IQ Modular

2021.08.30

Brak odpowiednich obiektów edukacyjnych stanowi istotną barierę rozwoju szkół prywatnych i publicznych. Zapotrzebowania na nowe, dostosowane do aktualnych potrzeb obiekty zwiększa się m.in. ze względu na dynamiczny rozwój szkół prywatnych. Jednocześnie barierą dla rozwoju publicznej infrastruktury edukacyjnej jest zmniejszanie się puli środków finansowych w dyspozycji JST.

Inicjatywa IQ Construction realizowana przez Edutech Fund zakłada, że powtarzalność i skalowalność przedsięwzięć realizowanych z wykorzystaniem technologii modułowych pozwoli na wypełnienie potrzeb rynku edukacyjnego.

Trwają prace nad obiektem referencyjnym. Prace projektowe zlecono uznanej pracowni XYstudio, specjalizującej się w projektowaniu obiektów oświatowych. Przygotowany został model finansowania przy kolejnych realizacjach, obecnie trwa procedura uzyskiwania pozwolenia budowlanego.

1 (1).jpg

Wojciech Dąbrowski, współzałożyciel EduTech Fund prezentuje EduTech Fund na forum biznesowym “Dolny Śląsk – Polska - Azja. Wczoraj. Dziś. Jutro”

2021.08.15

Wojciech Dąbrowski przedstawił prezentację „Japońsko-Polska współpraca dla realizacji celów rozwojowych przedsiębiorstw”, wskazując determinanty rozwoju współpracy japońsko-polskiej, jej uwarunkowania oraz potrzeby.

Koncepcja zakłada rozwinięcie systemowej współpracy produkcyjnej i badawczo-rozwojowej wykorzystującej lokalne możliwości ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju kooperacji w oparciu o nowatorskie koncepcje technologiczne.  Transgraniczne użytkowanie i rozwój posiadanego przez przedsiębiorców kapitału technologicznego i społecznego wymaga systemowego podejścia do rozwoju kadr przemysłowych. Jest to szczególnie istotnie dla wykorzystania zmian jakie dokonują się w ramach przemysłu 4.0. Edutech Fund prowadzi wśród Startupów przegląd proponowanych rozwiązań, które mogą wpłynąć na zwiększenie efektywności i skali współpracy.

EduTech Fund współpracuje z Izbą Gospodarczą Europy Środkowej

2021.08.02

Ostatni rok uwidocznił potrzebę wprowadzenia zmian w procesie układania łańcuchów dostaw, w szczególności biorąc pod uwagę odległości geograficzne. Zamknięcie granic, jakie nastąpiło gwałtownie w momencie wybuchu pandemii, sprawiło, że zatrzymany został praktycznie całkowicie import półproduktów z krajów azjatyckich. Sytuacja ta wstrząsnęła mocno wieloma firmami, a jednocześnie dała do myślenia w kwestii szukania nowych rozwiązań.

EduTech Fund wraz z Izbą Gospodarczą Europy Środkowej podjął wyzwanie wypracowania sprawnych form współpracy transgranicznej bazującej na rozwiązaniach VR, AR, MR i IoT oraz narzędziach wykorzystujących koncepcje sieciowej struktury organizacji w celu zwiększenia produkcji i kooperacji przez podmioty funkcjonujące na terenie UE.

Wdrożenie rozwiązania będzie wymagało przeprowadzenia szeregu działań edukacyjnych w celu uzupełnienia kompetencji pracowników przedsiębiorstw zaangażowanych we współpracę

Stworzenie proponowanego ekosystemu współpracy przyczyni się do przeniesienia części produkcji na teren EOG, wpływając na stworzenie nowych miejsc pracy.